Jak przestać pić

uzależnienie od alkoholu u mężczyzn

Prawie każdy człowiek w swoim życiu pił napoje alkoholowe. Niektórzy robili to rzadko i w małych dawkach, inni lubili uczucie upojenia i starali się je wzmocnić. Chęć picia alkoholu jest zróżnicowana. Wiele osób ma ciągłą niechęć do zapachu i smaku jakiegokolwiek produktu alkoholowego. Inni czują szczególny aromat szlachetnych win z kolekcji. Jeszcze inni cenią sobie mocne trunki i wybierają koniak, rum, whisky, wódkę itp. Alkoholicy znajdujący się w niekorzystnej sytuacji społecznej piją to, na co ich stać: wódkę niskiej jakości, bimber. Dowiedzmy się, w jakich sytuacjach osoba pijąca potrzebuje pomocy narkologa.

Dlaczego pojawia się chęć picia?

Chęć wypicia niewielkiej ilości lekkiego alkoholu w towarzystwie najbliższych uderzająco różni się od pragnień towarzyszących uzależnieniu od alkoholu.

W pierwszym przypadku mówimy o przyjemności:

  • spotkania z przyjaciółmi;
  • spędzać razem czas;
  • dyskusje na tematy ogólne.

Na tego typu imprezach alkohol odgrywa jedynie drugorzędną rolę i można go łatwo zastąpić dowolnym innym napojem. Potrzeba ta nie jest patologiczna i nie ma żadnych negatywnych konsekwencji dla osób pijących. Na okazjonalne użycie wpływa raczej tradycja niż konieczność.

picie alkoholu w towarzystwie

W drugiej sytuacji celem człowieka jest uzyskanie poczucia odurzenia. Euforia jest głównym celem intensywnego picia. W przypadku uzależnienia od alkoholu picie alkoholu staje się ludzką potrzebą, z którą często nie jest w stanie sobie poradzić. Niestety, nie wszyscy alkoholicy zastanawiają się, jak pokonać chęć picia i pozbyć się bolesnego nałogu.

Mity i fakty na temat uzależnienia od alkoholu

Wiele osób uważa, że nawyk picia w piątki lub weekendy nie jest alkoholizmem. W rzeczywistości nie jest to prawdą. Systematyczne picie alkoholu jest objawem uzależnienia.

Istnieje mit, że z alkoholizmu kobiet nie da się wyleczyć. W rzeczywistości jest to trudne, ale możliwe. Trudność polega na tym, że uzależnienie kobiet wiąże się z większą zależnością psychiczną, dlatego aby leczenie było skuteczne, potrzebne jest zintegrowane podejście.

Alkohol pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Tak, rozszerza naczynia krwionośne i spada ciśnienie, ale jednocześnie serce zaczyna bić szybciej i ulega przeciążeniom, co jest niebezpieczne dla pacjentów z nadciśnieniem.

Obsesyjne (obsesyjne) przyciąganie w alkoholizmie

Na I etapie choroby powstaje uzależnienie psychiczne. Cechuje ją ciągła, podświadoma chęć wypicia alkoholu. Sami pacjenci zaprzeczają, jakoby mieli zachcianki. Myślą, że są w stanie kontrolować chęć picia.

Własne pijaństwo jest uzasadnione:

  • chęć „odpoczynku" po ciężkim dniu w pracy;
  • próba złagodzenia stresu;
  • pogorszenie relacji w rodzinie i pracy, z ludźmi;
  • niekończące się okazje - świętowanie wszelkiego rodzaju wydarzeń;
  • „odpoczynek" w weekend;
  • tradycyjne picie alkoholu podczas wędkowania, na daczy, na imprezie itp.
kompulsywne picie

Obsesyjne pragnienia stopniowo zaczynają kontrolować wszystkie uczucia, myśli i emocje pacjenta. Tylko u niewielkiej części alkoholików na początkowym etapie pojawia się ostrożność. Niewielu z nich myśli o tym, jak zwalczyć chęć picia.

Kompulsywne zachcianki podczas upijania się

Dalszy postęp choroby prowadzi do powstania uzależnienia fizycznego. Jednym z głównych przejawów etapu II jest upijanie się i towarzysząca mu kompulsywna (niekontrolowana) chęć picia. Pojawia się okresowo, na tle obsesyjnego pragnienia. Pacjent nie jest w stanie go stłumić, nawet jeśli by tego chciał. Tylko w rzadkich przypadkach udaje mu się chwilowo powstrzymać swój impuls. Ale wkrótce choroba zbiera żniwo i napady objadania się powracają.

Kiedy pojawia się przymus, wszystkie istniejące „ograniczniki" pijaństwa przestają spełniać swoje funkcje. Alkoholik myśli tylko o jednym: gdzie i jak pić. Pragnienie całkowicie pochłania jego potrzeby, emocje i myśli.

Całkowicie bez sensu w tym okresie:

  • Napominaj pijącego.
  • Odwołaj się do sumienia.
  • Przypomnij im o obietnicach.
  • Grozić (na przykład: rozwodem, zwolnieniem z pracy itp. )
Jak przekonać alkoholika, żeby przestał pić

Żaden rozsądny argument za wysiłkiem fizycznym nie da pozytywnego rezultatu. Dopiero po zakończeniu okresu picia możliwe będzie „dotarcie" do świadomości osoby uzależnionej. Ale pozytywny efekt rozmów będzie trwał tylko do kolejnego ataku niekontrolowanej pasji do picia. Tylko narkolog może powiedzieć, jak w tym przypadku zwalczyć chęć picia.

Dlaczego kac ustępuje po spożyciu alkoholu

Inną charakterystyczną cechą drugiego etapu przewlekłego alkoholizmu jest rozwój zespołu kaca (odstawienia). Tylko niewielka ilość alkoholu pomaga złagodzić pojawiające się bolesne zaburzenia fizyczne, neurologiczne, psychiczne i autonomiczne. Dla alkoholika II stopnia kac jest rodzajem pierwszej pomocy. Abstynencja jest jednym ze składników niekontrolowanego kompulsywnego pragnienia alkoholu.

skutki uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie powstaje na skutek przyczyn psychopatofizjologicznych. Wraz z biegiem lat rozwoju choroby w organizmie następuje znacząca zmiana procesów biochemicznych i neuroregulacyjnych. Etanol staje się częścią metabolizmu. Jego długotrwała nieobecność powoduje pragnienie, które zamienia się w potrzebę alkoholizmu. Żeby było jaśniej, alkohol wywołujący napady głodu jest jak oddech dla tonącego dla pacjenta. I nie ma w tym porównaniu żadnej przesady. W przypadku upojenia alkoholowego niewielka ilość alkoholu dostająca się do krwi niemal natychmiast łagodzi bolesne odczucia. Ale jednocześnie atrakcja nie słabnie, ale raczej nasila się, a objadanie się trwa.

U osób, które nie są uzależnione fizycznie, każdy napój alkoholowy powoduje odrzucenie, nudności, wymioty i pogorszenie samopoczucia.

Jak pozbyć się chęci samodzielnego picia

Prawie każdy może stłumić pragnienie picia, jeśli nie ma zaawansowanej formy alkoholizmu.

Aby osiągnąć wynik, wystarczy:

  • Oceń sytuację i pamiętaj o szkodliwych skutkach i negatywnych konsekwencjach picia alkoholu.
  • Nastaw się na trzeźwe życie.
  • Wykazuj wysiłki i charakter o silnej woli, nie zgadzaj się na wezwania innych do picia napojów alkoholowych. I zwróćcie „szyderstwo" i „szyderstwo" na tych, którzy je wyrażają, i pokażcie, że tak naprawdę ten, kto jest zwolennikiem szklanki, a nie zdrowia, jest nieszczęśliwy i chory.
profilaktyka alkoholizmu

Aby zapobiegać, należy uprawiać ćwiczenia fizyczne i uprawiać sport. Regularne ćwiczenia niezawodnie uchronią Cię przed chęcią picia i zapewnią wiarygodne rezultaty. Zalecenia te są również odpowiednie dla osób, które już w początkowej fazie mają uzależnienie od alkoholu.

Teraz, jeśli u danej osoby rozwinęła się zaawansowana postać alkoholizmu, bardzo trudno będzie sobie z nią poradzić bez udziału narkologa. Ale dzięki wytrwałości możesz osiągnąć sukces w tej sytuacji. Ważne, żeby się nie poddawać i uparcie dążyć do celu.

Typowe błędy przy samodzielnym rzucaniu alkoholu

Kiedy człowiek zdaje sobie sprawę, że pije za często, że pod wpływem alkoholu zmienia się jego zachowanie, że zaczyna to mieć wpływ na relacje z ludźmi lub pracę, logicznym pragnieniem jest zaprzestanie picia. Wiele osób jest przekonanych, że poradzą sobie z tym samodzielnie. Ale to nie zawsze kończy się dobrze.

Wśród typowych błędów:

  • zastąpienie alkoholu czymś innym. To palenie, nadmierne spożywanie śmieciowego jedzenia. To nie jest właściwy sposób poradzenia sobie z problemem;
  • zastępując napój. Osoba uzależniona może przerzucić się z wódki lub koniaku na piwo lub koktajle. Nie oznacza to jednak, że udało mu się rzucić picie;
  • bezcelowe zaprzestanie picia. Alkoholik musi zrozumieć, dlaczego wyklucza alkohol i jaki jest tego cel. Jeśli nie ma tego celu, to wkrótce zorientuje się, że nie ma sensu odmawiać sobie przyjemności.

Metody łagodzenia głodu w leczeniu uzależnień

Prawidłowej odpowiedzi na pytanie, jak zwalczyć chęć picia, udzielą narkolodzy. Głównymi metodami zapobiegania głodowi są przyjmowanie specjalnych leków i psychoterapia. Dobór leków jest ściśle indywidualny.

Jako psychoterapię można zastosować:

  • Indywidualne metody budzenia sugestii i racjonalnej perswazji.
  • Hipnotyczne usuwanie pragnień.
  • Grupowe sesje psychokorekcyjne.
  • Udział w opracowanych programach opartych na stymulacji osobistych cech wolicjonalnych i przeprogramowaniu osobowości.
  • Szkolenie z metod autotreningu.
  • Terapia sztuką.
leczenie alkoholizmu przez lekarza

Ważne jest, aby pacjent brał czynny udział i pomagał lekarzowi. W tym przypadku skuteczność jest bliska 100%.

Motywacja do trzeźwości

Mózg osoby uzależnionej jest stale pod wpływem etanolu, przez co słabo odbiera informacje. I tutaj ważne jest, aby znaleźć odpowiednią motywację. Dla niektórych oznacza to przywrócenie relacji z rodziną, rozwój kariery lub pozbycie się choroby. Należy przekazać osobie cierpiącej na uzależnienie, że jej atrakcyjność prędzej czy później doprowadzi do nieodwracalnych konsekwencji.

Statystyki pokazują, że osoba pijąca może zachorować na marskość wątroby już w ciągu 10 lat, a nawet jeśli już zachoruje i przestanie pić na zawsze, może przedłużyć swoje życie o 10 lat. A jeśli nadal będziesz używać, jest to bezpośrednia droga do grobu.

Jeśli ktoś upije się przed 30. rokiem życia, najprawdopodobniej nie dożyje 50. roku życia.

Jednak osoba uzależniona nie zawsze jest gotowa słuchać rad bliskich, wręcz przeciwnie, powodują one u niego stres i ponownie sięga po szklankę. Dlatego lepiej powierzyć tę pracę profesjonalnemu psychologowi.

Porada psychologa

Leczenie alkoholizmu to długa droga. Jeśli wziąłeś na siebie tę odpowiedzialność, musisz przejść do końca. Jednocześnie nie musisz się ciągle stresować, jak na zawsze przestać pić alkohol. Warto przyznać się do swojej bezsilności i poprosić o pomoc.

Drugi krok to porzucenie wszystkiego, co wywołuje chęć picia. To zwykłe towarzystwo, przeciążenie w pracy lub stres.

Trzeci krok to zadbanie o siebie. Nie bądź sam, jedz różnorodne potrawy, chwal i nagradzaj siebie za swoje osiągnięcia. Kochaj siebie. Komunikuj się z tymi, którzy będą wspierać i inspirować. Wszystko to, w połączeniu z profesjonalną pomocą, podpowie Ci, jak raz na zawsze przestać pić alkohol.