
Wielu miłośników napojów alkoholowych jest przekonanych, że jeśli piją z umiarem, nie wyrządzą szczególnej szkody dla organizmu. Aby rzetelnie ocenić wszystkie zagrożenia dla zdrowia,naukowcy przeprowadzili liczne badania, w których określono właśnie tę „miarę".. W artykule szczegółowo dowiesz się, czy istnieją dawki alkoholu nieszkodliwe, dawki maksymalne i śmiertelne oraz jakie ryzyko stwarzają osoby regularnie sięgające po produkty zawierające alkohol.
Dzienna i maksymalna dopuszczalna „porcja" etanolu dla człowieka
Tak naprawdę nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Alkohol etylowy w dowolnej ilości jest postrzegany jako silna trucizna. Organizm nie może prawidłowo funkcjonować, jeśli jego układy wewnętrzne są narażone na toksyczne działanie aldehydu octowego powstającego w wyniku rozkładu etanolu przy udziale enzymów wątrobowych.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało jednak informację o maksymalnej dopuszczalnej ilości alkoholu (wartości średnie), która nie spowoduje poważnego uszczerbku na zdrowiu.
Stawka dzienna:
- piwo i inne napoje o niskiej zawartości alkoholu o mocy nie większej niż 5% - 250 ml;
- szampan, wino 11–13% - 100 ml;
- produkty zawierające 17–20% rodzaju wermutu i wina mocne – 75 ml;
- mocny alkohol 40 stopni, wódka, koniak - 30 ml.
Podanych objętości nie należy przyjmować codziennie. Zdaniem ekspertów za bezpieczniejsze uważa się picie alkoholu w maksymalnej dopuszczalnej ilości maksymalnie 2-3 razy w tygodniu, a nie częściej.
Ogólnie rzecz biorąc, wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu. Mówiąc ściślej, obliczenie nieszkodliwej dawki należy przeprowadzić indywidualnie dla każdego pijącego, biorąc pod uwagę jego wiek, wzrost, wagę, stan fizyczny, choroby przewlekłe itp.
Jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą nieszkodliwy alkohol spożywany codziennie?

Brytyjscy badacze ustalili, w jakim stopniu etanol wpływa na mózg i układ nerwowy, nawet jeśli jest spożywany w małych, akceptowalnych „porcjach".
Szkodliwy wpływ:
- wnika głęboko w komórki i działa na nie destrukcyjnie;
- niszczy neurony;
- stymuluje syntezę hormonu dopaminy i kwasu gamma-aminomasłowego, co objawia się doznaniami euforycznymi, uczuciem przyjemności i relaksu;
- Struktury mózgu ulegają stopniowemu zniszczeniu, funkcjonowanie centralnego układu nerwowego zostaje zakłócone i rozwijają się różne stany patologiczne.
Jeśli pijesz codziennie, z biegiem czasu pojawiają się problemy o charakterze poznawczo-psycho-emocjonalnym, procesy myślowe zwalniają, pogarsza się pamięć i inteligencja. Na tle przewlekłego zatrucia mogą wystąpić poważne choroby wątroby, nerek, układu sercowo-naczyniowego itp.

Przyczynia się do tego nawet nieszkodliwa dawka alkoholu przyjmowana codzienniestopniowy rozwój uzależnienia od alkoholu. I to jest poważna diagnoza dla każdego człowieka, który zamierza żyć długo i satysfakcjonująco. Alkoholizm ma przewlekły, postępujący przebieg i powoduje wiele najbardziej niekorzystnych następstw. Ponadto przyczynia się do szybkiej degradacji osobowości i skraca długość życia.
Jeśli Twój bliski codziennie pije alkohol w małych dawkach, zapewniając, że sytuacja jest pod kontrolą, zwróć uwagę na ten problem już teraz. W początkowej fazie uzależnienie od alkoholu jest łatwiejsze do wyleczenia. Ponadto, pozbywając się złego nawyku w odpowiednim czasie, człowiek zyskuje wszelkie szansezachować zdrowe samopoczucie, zapobiegając rozwojowi poważnych patologii wywołanych długotrwałym zatruciem.
Dawka graniczna lub śmiertelna etanolu
Każdy wie, że napoje alkoholowe w dużych ilościach mogą powodowaćpowikłania zagrażające życiuz wysokim ryzykiem nagłej śmierci. Trudno jednak powiedzieć, w jakich ilościach alkohol może faktycznie zabić człowieka. W tym przypadku duże znaczenie mają również różne indywidualne cechy ciała.
Przeciętna śmiertelna „porcja" alkoholu to 4–12 g alkoholu etylowego na 1 kg masy ciała. Oznacza to, że dla dorosłego mężczyzny ważącego 80 kg wypicie jednorazowo 2 butelek wódki 40% będzie potencjalnie niebezpieczne.
Czy można kontrolować ilość spożywanego alkoholu?

Na początku wielu ludziom udaje się kontrolować nieszkodliwą normę, ale prędzej czy później tracą kontrolę. Każdy alkohol może powodować uzależnienie i tolerancję. A jak wiadomo, te znaki wyraźnie wskazują na alkoholizm.
Jeśli nie zatrzymasz się na czas, pojawią się najbardziej niekorzystne konsekwencje. Niestety osobie uzależnionej, która utraciła kontrolę nad piciem, trudno jest samodzielnie podjąć decyzję na rzecz trzeźwości. Potrafi ciągle o tym myśleć, karcić siebie za słabość, a mimo to sięgać po kolejny kieliszek. Stopniowo zwiększa się częstotliwość stosowania i ilość przyjmowanych produktów.
Proces ten można zatrzymać w jeden sposób –szukać wykwalifikowanej pomocydo specjalistów w poradni leczenia uzależnień. W warunkach szpitalnych prowadzona jest kompleksowa terapia w walce z alkoholizmem i jego konsekwencjami.
Jak pomóc tym, którzy stracili kontrolę nad piciem
Jeśli alkoholik nie przyznaje się do choroby, organizowane są dla niego sesje interwencyjne, których celem jest rozpoznanie problemu i zmotywowanie go do powrotu do zdrowia. Dalszą taktykę leczenia ustala lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę konkretną historię medyczną i inne czynniki.
Standardowy program leczenia uzależnienia od etanolu:

- detoksykacja— przyspieszone usuwanie toksyn za pomocą zakraplaczy przy użyciu skutecznych leków;
- przebieg objawowy— eliminacja fizycznych objawów zespołu odstawiennego;
- terapia regeneracyjna, zwalczanie skutków przewlekłego zatrucia, ogólne wzmocnienie układu odpornościowego;
- metody psychoterapeutycznemające na celu wyeliminowanie psychicznego przywiązania do alkoholu;
- środki rehabilitacyjne, społeczna adaptacja zdrowiejących pacjentów do bezbolesnego powrotu do trzeźwego życia.
Zapewniana jest kompleksowa pomoc w leczeniu uzależnieńw warunkach gwarantowanej anonimowości. Pacjent nie jest pominięty, dzięki czemu po wypisaniu będzie mógł bez żadnych ograniczeń budować swoją przyszłość. To mocny argument za zwróceniem się do prywatnych narkologów, którzy posiadają certyfikaty na wszelkie świadczone usługi medyczne.